+90 850 450 33 44 info@shuttleandshuttle.com

Türkiye'deki En Büyük Havalimanları

Türkiye'deki en büyük havalimanları

Türkiye’deki En Büyük Havalimanları

Son zamanlarda uçak fiyatlarının kara ve deniz yolculuk fiyatlarına göre makul oranda düzenlenmesi uçak yolculuklarına olan talebi arttırdı. Bununla birlikte, aynı zamanda Türkiye’ nin en fazla turist çeken ülkeler arasında 6. Sırada olması, havalimanlarına turist yoğunluğuna da neden oldu. Havalimanlarından ülkemize giriş yapan turist sayısının artmasının yanında, ülke içinde de uçakla seyahati tercih eden kişi sayısı oldukça artmıştır. Uçakla seyahatin mesafeleri kısaltması ve konforlu olması uçakların daha fazla tercih edilmeye başlamasına neden olmuş ve böylelikle havalimanlarının önemini arttırmıştır. Uçak yolculuğuna olan talebin çok olması havalimanlarının genişlemesine de sebep olmuştur. Peki, Türkiye’nin en büyük havalimanları sırasıyla hangileridir?

Atatürk Havalimanı – İstanbul:  Türkiye’ nin büyük havalimanları sırasının birincisidir. En çok yolcu kabul eden havalimanı olarak bilinen Atatürk Havalimanından, yılda ortalama 37,5 milyon kişi seyahat ediyor.

Antalya Havalimanı – Antalya: Türkiye’ nin 2. Büyük havalimanı ise Turizmin başkenti olan Antalya havalimanı yer almaktadır. Turizmin birincisi olan Antalya Havalimanına yılda yaklaşık 25,2 milyon kişi uçuyor.

Sabiha Gökçen Havalimanı – İstanbul: İstanbul’un Anadolu yakasında bulunan Sabiha Gökçen Türkiye’nin Türkiye’nin 3. büyük havalimanıdır. Yıllık 12,8 milyon kişi yolculuk yaptığı Sabiha Gökçen İstanbul’ a gelmek isteyenlere alternatifli olarak tercih edilebiliyor. Atatürk Havalimanında uçak bulamayanlar diğer seçenek olarak Sabiha Gökçen Havalimanından uçuşlarını gerçekleştirebiliyor.

Adnan Menderes Havalimanı – İzmir: 4. Sırayı ise Ege bölgemizin incisi İzmir takip ediyor. Havalimanından yaklaşık yılda 8,5 milyon kişi yolculuk yapıyor ve böylelikle Türkiye’nin en büyük havaalanı sıralamasında dördüncü olarak yer almayı başarıyor.
Esenboğa Havaalanı – Ankara: 5. Sırada Türkiye’ mizin başkenti olan Ankara izliyor. Yılda yaklaşık 8,5 milyon kişinin yolculuk yaptığı Esenboğa havaalanı ayrıca bir çok milletvekili ve bürokratların vs. tercih ettiği havalimanı olarak da biliniyor.

Sıralamayı takip eden havalimanları ise; Milas/Bodrum 4.242, Dalaman Havalimanı 4.173, Adana Havalimanı 2.260 yolcusuyla takip ediyor.

Leave a Reply